wait please
شکیبا باشید
صفحه اصلی آرشیو اخبار و مقالات طراحی سایت سرور ویندوز Windows بهتر است یا لینوکس Linux

سرور ویندوز Windows بهتر است یا لینوکس Linux

سرور ویندوز Windows بهتر است یا لینوکس Linux

 زمانی که به دنبال یک شرکت هاستینگ و یا میزبان وب برای فعال سازی وب سایت خود هستید سئوال دیگری هم برای بیشتر کاربران وجود دارد که آیا از سیستم عامل ویندوز استفاده کنند و یا لینوکس؟ در واقع نمیتوان ادعا کرد که لینوکس از ویندوز بهتر است یا بالعکس بلکه انتخاب سیستم عامل با نیازهای طراح وب سایت شما تعیین میشود.

 زمانی که به دنبال یک شرکت هاستینگ و یا میزبان وب برای فعال سازی وب سایت خود هستید سئوال دیگری هم برای بیشتر کاربران وجود دارد که آیا از سیستم عامل ویندوز استفاده کنند و یا لینوکس؟ در واقع نمیتوان ادعا کرد که لینوکس از ویندوز بهتر است یا بالعکس بلکه انتخاب سیستم عامل با نیازهای طراح وب سایت شما تعیین میشود.

سیستم های عامل قابل انتخاب برای سرور هاستینگ مورد نظر:

لینوکس
یکی از رایجترین و محبوب ترین سیستم های عامل سرور لینوکس است. امکانات فراوان و مناسب در کنار امنیت بالا باعث استقبال کاربران از سیستم عامل لینوکس است.

یونیکس
سیستم UNIX بسیار شبیه به Linux است اما به دلیل احتیاجات سخت افزاری گران قیمت معمولا از طرف کاربران مورد استقبال قرار نمیگیرد.

ویندوز
به دلیل پشتیبانی قوی و مناسب این سیستم عامل نیز از سیستم های رایج در سرورهای گوناگون میزبان وب است.
ویندوز و لینوکس هر دو از سیستم های عامل رایج و در دسترس هستند که به راحتی میتوانید سیستم عامل را از میان این دو با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید.

امکانات دسترسی به سرور
اولین تفاوت اصلی بین لینوکس و ویندوز بررسی امکانات هر دو خودرو است. هر دو سیستم عامل دسترسی از طریق FTP  را مقدور کرده اند اما لینوکس دسترسی به Telnet و SSH را نیز محیا کرده است.

نوشتن صفحات وب سایت
هر دو نوع سرور امکان نمایش فایل های HTML و JavaCript را محیا میکنند. سرورهای ویندوزی معمولا فایل ها را با پسوند HTML ذخیره میکنند حال آنکه در ویندوز پسوند فایل ها HTM است. ویژگی FrontPage معمولا بر روی سرورهای ویندوزی پیشنهاد میشود اما این ویژگی بر روی سرورهای لینوکسی هم به خوبی کار میکند. در واقع با این ویژگی کاربران نرم افزار فرانت پیج مایکروسافت میتوانند به راحتی با سرور ارتباط برقرار کرده و اطلاعات سایت خود را بروز نگاه دارند. البته در چند سال اخیر به علت مسائل امنیتی معمولا استفاده از این ویژگی به کاربران پیشنهاد نمیشود.

ویژگی CGI
دسترسی به Perl و CGI بر روی هر دو سرور ویندوز و لینوکس وجود دارد اما معمولا بر روی سرورهای لینوکس بهتر عمل میکند.
سایر اسکریپت های سمت سرور
این روزها کاربران تمایل زیادی به استفاده از PHP , ASP و یا ColdFusion دارند. PHP بیشتر بر روی سروهای لینوکس و ASP بیشتر بر روی سرورهای ویندوزی در دسترس است اما ColdFusion بر روی هر دو سرور موجود است.

بانک های اطلاعاتی Database
اگر شما قصد راه اندازی یک وب سایت داینامیک دارید تا بتوانید به راحتی اطلاعات و صفحات وب سایت خود را بروز نگاه دارید به طور قطع به وجود بانک اطلاعاتی بر روی سرور خود نیاز دارید. بانک های اطلاعاتی مثل Access , SQL و MySql این روزها از محبوب ترین بانک های اطلاعاتی به شمار میروند و SQL و Access تنها بر روی سرورهای ویندوزی موجود است. بانک اطلاعاتی MySql نیز بر روی ویندوز به صورت شبیه سازی شده موجود است اما در اصل این بانک اطلاعاتی بر روی لینوکس عرضه میشود.

مسئله امنیت سرور
امنیت سرور در واقع مهمترین فاکتور در انتخاب سرور هاست مناسب است. برخی باور دارند که ویندوز آسیب پذیری بیشتری نسبت به لینوکس دارد و یا بالعکس اما واقعیت این است که هر دو دارای مشکلاتی هستند. اما در واقع این مدیر سرور است که میتواند با بکارگیری روشهایی سرور را از مشکلات امنیتی احتمالی به دور نگاه دارد و در این مسئله سیستم عامل نقش چندانی ندارد.

کلام آخر
تفاوت بین سرورهای گوناگون بسیار کمتر از آن چیزی است که شما تصور میکنید. در مسئله انتخاب سرور مناسب شما بایستی با طراح وب سایت خود مشورت نمایید تا با توجه به زبان برنامه نویسی وب سایت نوع سرور مشخص شود. سعی کنید همیشه از سرورهای مطمئن برای میزبانی وب سایت خود استفاده کنید چون همانطور که در بخش قبلی توضیح داده شد این مدیر وب سرور شماست که نقش کلیدی را در برقراری امنیت سرور بر عهده دارد.