wait please
شکیبا باشید
صفحه اصلی آرشیو اخبار و مقالات طراحی سایت چرا ایندکس شدن اهمیت دارد

چرا ایندکس شدن اهمیت دارد

چرا ایندکس شدن اهمیت دارد

اولین چیزی که باید بررسی کنیم ایندکس شدن سایت شما در موتور جستجو است. برای بررسی این موضوع به گوگل رفته‬ و واژه ‘:site’ را نوشته‬ و در مقابل آن نام دامنه‫ را بدون هرگونه اسپیسی را وارد کنید.‬ به این صورت‬ site: domain name‬ .برای نمونه site:http://www.dotech.ir را نوشته و Enter را بزنید.‬

اولین چیزی که باید بررسی کنیم ایندکس شدن سایت شما در موتور جستجو است. برای بررسی این موضوع به گوگل رفته‬ و واژه ‘:site’ را نوشته‬ و در مقابل آن نام دامنه‫ را بدون هرگونه اسپیسی را وارد کنید.‬ به این صورت‬ site: domain name‬ .برای نمونه site:http://www.dotech.ir‬ را نوشته و Enter را بزنید.‬ به این صورت گوگل لیستی از‬ صفحات ایندکس شده در آن سایت مشخص را نشانتان میدهد.‬ به این صفحات نگاه کنید و تعداد‬ صفحاتی که گوگل ایندکس کرده است را ببینید.‬ در این مورد ما میبینیم که‬ گوگل 1850 صفحه ایندکس شده را دارد.‬ آگاهی در این مورد خوب است‬ چون هدفی را به شما میدهد‬. اگر شما صدها صفحه در سایتتان‬ دارید و گوگل تنها ۵ تای آن ‫را ایندکس کرده است‬ مطمئنانه مشکلی وجود دارد. اگر گوگل به سختی میتواند تمامی صفحات را بدست آورد‬ یا اینکه شما لینکهایی در سایت دارید که‬ به نظر گوگل ارزش ایندکس شدن را ندارد‬ هر صفحه در زیر لیست شده است‬. اولین خط، لینکی است که در‬ تگ عنوان صفحه قرار دارد‬ متن زیر همیشه از تگ متای توضیح نمیباشد‬.‬ در واقع من همیشه از‬ :site استفاده میکنم‬. گرامر جستجو روشی برای پیدا کردن‬ صفحات ایندکس شده می باشد ولی‬ از آن میتوانید برای بررسی‬ سریع وضعیت تگهای توضیح و عنوان استفاده نمایید‬. در زیر آن شما آدرس صفحه را‫ میبینید و شما همچنین‬ لینک کش شده ی کوچکی نیز پیدا میکنید.‬ برای مشاهده ی صفحه بر آن‬ لینک کلیک کنید تا گوگل کش شود و ذخیره گردد‬. کش یک صفحه ی ذخیره شده‬ است که کپی از صفحه میباشد که‬ مانند آخرین پیمایش گوگل در صفحه است.‬ همانطور که میبینید در این قسمت می توانید ببینید که تاریخ‬ و زمان دریافت صفحه توسط گوگل وجود دارد.‬ کش گوگل برای دیدن ظاهر قبلی‬ صفحه میتواند خیلی مفید باشد.‬ من با استفاده از همین قابلیت کش گوگل، توانستم‬ اطلاعات مراجعه کنندگان بسیاری را بازیابی کنم‬.

ایندکس شدن در یاهو و بینگ
این گرامر در بینگ نیز کار میکند.‬ چون یاهو اطلاعاتش را از بینگ دریافت می کند،‬ بنابراین هر چیزی که در بینگ‬ میبینید در یاهو نیز میبینید.‬ همچنان اگر میخواهید آن را در ‫یاهو ببینید توجه داشته‬ باشید که گرامر یاهو‬ کار میکند ولی حداقل نه در ‫باکس اصلی‬ جستجو Yahoo.com.‬ برای استفاده از آن باید به صفحه‬ Yahoo site explorer بروید‬ که در آدرس siteexplorer.search.yahoo.com‬ قرار دارد یا اینکه‬ site:domain name را در‬ صفحه اصلی یاهو جستجو کنید.‬ به این صورت Site Explorer‬ لود میشود که میگوید نتوانسته نتیجه ای پیدا کند. :‬site را اضافه کنید‬ و دوباره امتحان کنید تا نتایج را بدست آورید.‬ اگر سایتتان را در نتایچ جستجو پیدا نکردید چطور؟‬ اول گرامر را بررسی کنید، آیا به درستی‬ نام دامین را نوشته اید؟‬ توجه داشته باشید که هیچ اسپیسی نگذارید. اگر به درستی آن را تایپ‫ کرده و همچنان پیدایش‬ نکرده اید باید چه کار کرد؟‬ احتمالش وجود دارد که فایل ‬ robots.txt مشکل داشته باشید که موجب جلوگیری از ایندکس شدن سایتتان میگردد‬. اشتباه نوشتاری کوچکی میتواند سایت شما را نابود کند. robots.txt فایلی در‬ ریشه‌ی وب سایت است که راهنمایی برای‬ روبوتهای وب همچون عنکبوتهای موتور جستجو است‬. این ‫متن به عنکبوتها میگوید که وارد‬ دایرکتوری cgi-bin نشوند‬ و یا به روبوتها میگوید که میتوانند‬ کل سایت را ایندکس نمایند‬ همچنین میتوانند به موتور جستجو بگویند که سایت را ایندکس نکنند‬ بنابراین یک تغییر کوچک میتواند سایت‬ شما را از موتور جستجو خارج کند‬ البته به ندرت اتفاق می افتد‬ ولی من قبلا با چنین مواردی مواجه شده ام‬. اکثر اوقات مشکل از جای دیگری است به عنوان مثال‬ ممکن است سایت به صورت ساختار بندی شده باشد که‬ موتور جستجو نمیتواند بین صفحات حرکت نماید‬ در چنین موارد حداقل صفحه ی‬ خانگی توسط گوگل ایندکس میشود‬ گاها لینکهای اشاره کننده به سایت‬ شما از وب سایتهای دیگر خیلی اندک است‬ به این صورت موتور جستجو به‬ سایت شما اشاره نمیکند یا‬ آن را بی اهمیت در نظر میگیرد‬.

منبع : فست سئو