wait please
شکیبا باشید
صفحه اصلی آرشیو اخبار و مقالات طراحی سایت اینترنت باعث افزایش رضایت از زندگی و شادی در افراد می شود

اینترنت باعث افزایش رضایت از زندگی و شادی در افراد می شود

اینترنت باعث افزایش رضایت از زندگی و شادی در افراد می شود

این روزها بسیاری از افراد اینترنت را عاملی برای دوری بیش از پیش انسان‌ها از یکدیگر می‌خوانند. به عقیده‌ی بسیاری اینترنت باعث روی آوردن انسان‌ها به زندگی مجازی و افزایش فاصله‌ها در کانون خانواده شده است، حال آنکه تحقیقات جدید نشان از این دارند که اینترنت باعث شادی انسان‌ها می‌شود.

این روزها شماری از افراد اینترنت را به دلیل اینکه تمام جوانب زندگی انسان‌ها را فراگرفته است، مورد سرزنش قرار می‌دهند. به عقیده‌ی این افراد اینترنت باعث غیرواقعی شدن زندگی شده و رنگ مفاهیم زندگی انسان نظیر عشق را کاهش داده است. اما تحقیقات اخیر دانشمندان نشان از این دارد که اینترنت تا حدودی باعث شادی در زندگی ما شده است.

براساس نتایج یک تحقیق با عنوان Life Satisfaction in the Internet Age (رضایت از زندگی در دوران اینترنت)، اینترنت تاحدودی در زمینه‌ی شاد کردن افراد و کاربران این سرویس تاثیرگذار است. این تحقیق اولین مطالعه‌ی دانشمندان در خصوص تاثیر بلند مدت اینترنت در رضایت از زندگی شخصی افراد را مشخص می‌کند. محققان برای درک میزان تاثیرگذاری اینترنت در رضایت افراد از زندگی داده‌های جمع‌آوری شده در طی ده سال را که شامل پاسخ‌های ارائه شده توسط 70٫000 نفر است را مورد مطالعه قرار داده‌اند.
در طول یک دهه‌ی اخیر میزان رضایت افراد از زندگی با اضافه شدن اینترنت، افزایش یافته است.

محققان با استفاده از برخی فاکتورها و محاسبات آماری نشان داده‌اند که در طول یک دهه‌ی اخیر میزان رضایت افراد از زندگی با اضافه شدن اینترنت، افزایش یافته است. این رضایت با گسترش اینترنت در جوامع به مرور در تمام افراد افزایش یافته است.

براساس اطلاعات ارائه شده، در طول ده سال اخیر افرادی که از اینترنت برخوردار بوده و از آن استفاده کرده‌اند، در مقایسه با افرادی که از اینترنت استفاده نمی‌کنند، رضایت بیشتری را از زندگی داشته اند. افزایش نفوذ اینترنت نیز در طول یک دهه‌ی اخیر، مستقیما در افزایش میزان رضایت کاربران از زندگی تاثیرگذار بوده است. تاثیر اینترنت بین سالمندان، افراد فقیر، بیمار و معلولین بیش از دیگران محسوس بوده است.

یکی از محققانی که در این طرح مشارکت کرده، در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است:

امروزه حدود 15 درصد از آمریکایی‌ها به اینترنت دسترسی نداشته و بیش از 17 میلیون نفر نیز تنها از طریق گوشی‌های خود قادر به استفاده از اینترنت هستند.

البته باید به این موضوع اشاره کرد که این تحقیق کاملا صحیح نیست.، چراکه داده‌های مورد استفاده در این تحقیق داده‌های برگرفته از نظرسنجی‌های ملی است و یقینا نکات ظریف در آن‌ها تا حدودی نادیده گرفته شده است. برای مثال در نظرسنجی‌های صورت گرفته میزان استفاده از اینترنت توسط افرادی که مورد سوال واقع شده‌اند، سوال نشده است. با این وجود می‌توان در مورد اینکه اینترنت چه تاثیری روی زندگی ما انسان‌ها دارد، اظهار نظر کرد. متاسفانه بسیاری از افراد نقش اینترنت را در زندگی ما بسیار کوچک‌تر از جایگاه واقعی آن عنوان می‌کنند.

در سوی مقابل اینترنت می‌تواند افزایش نارضایتی از وضع زندگی شخصی را نیز به همراه داشته باشد. برای مثال گشت و گذار در اینستاگرام یا فیسبوک که با دیدن نحوه‌ی گذران زندگی دوستان و اقوام همراه است، می‌تواند فرد را به این نتیجه برساند که وضعیت زندگی وی بسیار بدتر از دیگران بوده یا برای مثال در مقطع زمانی تعطیلات، وی نتواسنته به اندازه‌ی دیگران به گشت و گذار و خوشگذارنی بپردازد. البته تاثیر مثبت یا منفی یک پدیده نه با شمارش تک تک مزایا و معایب، بلکه با در نظر گرفتن مجموع تاثیرات پدیده و نتیجه‌ی نهایی آن سنجیده می‌شود.

منبع : زومیت