wait please
شکیبا باشید
صفحه اصلی آرشیو اخبار و مقالات طراحی سایت Eve ابزاری برای کدنویسی بدون داشتن دانش برنامه نویسی

Eve ابزاری برای کدنویسی بدون داشتن دانش برنامه نویسی

Eve ابزاری برای کدنویسی بدون داشتن دانش برنامه نویسی

در دو سال اخیر، تلاش های زیادی برای تمرکز بر روی آموزش برنامه نویسی به همه ی افراد در کشورهای آمریکایی و اروپایی مثل ایالات متحده، انگلستان، استونی و ... انجام شده است اما Eve که هفته ی گذشته منتشر شد، روش جدیدی را برای رسیدن به این هدف در پیش گرفته است.

در دو سال اخیر، تلاش های زیادی برای تمرکز بر روی آموزش برنامه نویسی به همه ی افراد در کشورهای آمریکایی و اروپایی مثل ایالات متحده، انگلستان، استونی و ... انجام شده است اما Eve که هفته ی گذشته منتشر شد، روش جدیدی را برای رسیدن به این هدف در پیش گرفته است. علاوه بر ترغیب همه به یادگیری برنامه نویسی، این ابزار به دنبال تغییر در روش های معمول برنامه نویسی و پیدا کردن راه بهتری برای تعامل انسان ها با کامپیوتر است. به طور خلاصه، هدف این ابزار، آسان تر کردن و در دسترس قرار دادن دانش برنامه نویسی برای همگان است. Chris Granger یکی از بنیان گذاران این پروژه در پستی در وبلاگ اش درباره ی Eve می گوید: "سال ها است که برنامه نویسی با مفهوم ایجاد برنامه ها گره خورده است اما در واقع آنچه افراد تلاش می کنند تا انجام دهند این است که کامپیوتر ها را وادار کنند که به جای آنها فکر کرده و نتیجه را در اختیار انسان ها بگذارند."

"در نگاه اول Eve محیطی شبیه به اکسل دارد که با در اختیار گذاشتن امکان جا به جایی ردیف ها و ستون ها می توانید به سادگی برنامه ای بنویسید اما اگر عمیق تر به آن نگاه کنید، Eve یک دیتابیس قدرتمند، یک زبان منطق زمانی و در نهایت یک IDE یا "محیط یکپارچه ی توسعه ی نرم افزار" انعطاف پذیر است که با داشتن این ویژگی ها این امکان را به شما می دهد تا هر چیزی که در نظر دارید، از یک وب سایت ساده گرفته تا یک الگوریتم پیچیده ی اپ موبایل را با استفاده از آن بسازید."

تصور کنید که به جای تایپ کردن در یک ویرایشگر متن، با کشیدن و رها کردن عناصر، برنامه ای می نویسید و قادر هستید تا آنچه را که می خواهید، دقیقاً برای یک کامپیوتر توصیف کنید به جای اینکه مجبور باشید تا منظورتان را ابتدا به یک زبان واسطه ترجمه کنید.

Granger در وبلاگش اذعان می کند که "Version 0" مسلماً از نسخه ی منتشر شده، فاصله دارد اما پروژه در حال حاضر به اندازه ی کافی تکامل یافته است که بتواند ماموریت و هدف Eve را به انجام برساند و به توسعه دهندگان و سایر علاقمندان فارغ از این که دانش کدنویسی دارند یا نه، اجازه می دهد تا کار کردن با آن را تجربه کنند.

از بعضی جهات، Eve شبیه به IFTTT عمل می کند و در مسیر آن گام بر می دارد. IFTTT که با عنوان "If This Then That" نیز شناخته می شود، اجازه می دهد تا کاربران از آن برای  برقراری ارتباط میان سرویس های مختلف بهره ببرند یعنی کاری که توسعه دهندگان انجام می دادند. اکنون هر کسی با استفاده از رابط کاربری گرافیکی و ساده ی IFTTT می تواند این کار را انجام دهد، البته این قابلیت برای سرویس هایی است که IFTTT را پشتیبانی می کنند.

Eve این امکان را به افراد می دهد تا ویژگی ها و خدماتی که نیاز دارند ایجاد کنند، همان طور که شعار این پروژه این است که جهانی بسازد که در آن برنامه نویسان بر روی حل مشکلات بزرگ تر تمرکز کنند. به نظر می رسد که این ابزار، پروژه ای از تیم پشتیبان Light Table است، محیط یکپارچه ی توسعه ای که هدفش کوتاه کردن چرخه ی بازخورد میان انسان و ماشین ها است. این گروه خبر از انتشار Eve دادند، ابزاری که چند قدم فراتر رفته است. ابزاری که یک پایگاه داده‌ی Relational، یک زبان برنامه نویسی جدید، یک IDE و یک ویرایشگر رابط کاربری را یکجا جمع کرده است.

Eve سال گذشته مبلغ  2.3 میلیون دلار به عنوان منابع مالی از سرمایه گذاران بزرگ دریافت کرده است که به نظر می رسد برای توسعه ی این پروژه مناسب باشد. این تیم، پروسه ی طراحی Eve را این طور تشریح می کند:

"ما روشی آکادمیک را انتخاب کردیم و کار طراحی Eve را از ابتدا آغاز کردیم. منابعی که برای انجام کار استفاده کردیم بسیار گسترده هستند و موارد مختلفی را شامل می شوند. از طراحی زبان و بهینه سازی گرفته تا هندسه ی High-dimensional و علوم شناختی."

شروع از صفر و پیشرفت: کار با این زبان بسیار ساده است و اپلیکیشن های ساخته شده با استفاده از این زبان از طریق لینکی به اشتراک گذاشته می شوند. اما در نهایت این ابزار به عنوان یک ابزار مبتدی باقی نخواهد ماند. کدنویسان حرفه ای نیز با اضافه کردن JavaScript می توانند قابلیت های Eve را گسترش دهند.

نسخه ی 0 این ابزار شامل یک پایگاه داده، Compiler، Query runtime، ویرایشگر دیتا و ویرایشگر Query است. به عبارت دیگر ضمیمه کردن یک پایگاه داده به IDE ضروری است. این ورژن به عنوان نسخه ی ابتدایی، بیشتر برای تجربه کردن آن ساخته شده تا ایجاد پروژه های بزرگ اما در آینده و به مرور زمان این رویه تغییر خواهد کرد.در آینده ای نه چندان دور نیز برنامه ریزی هایی برای طراحی API وجود خواهد داشت که پروژه های Eve  را با همه چیز، از توییتر تا سرویس های آمازون پیوند خواهد داد (جهت آشنایی بیشت با مفهوم API به مقاله ی API چیست و آیا به کار ما می آید؟ مراجعه نمایید.)

Granger می گوید: "گرچه پتانسیل های این پروژه بسیار جالب توجه است اما هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. این ابزار هنوز در مراحل اولیه ی رشد و توسعه قرار دارد و کمبود ها و نواقصی بیشتر از چند باگ ساده دارد اما به جایگاهی دست پیدا کرده است که می توانیم چشم انداز پیش رویمان را از آنجا به تصویر بکشیم."

Eve Aims To Change The Way Programming Works

منبع : سکان آکادمی