wait please
شکیبا باشید
صفحه اصلی آرشیو اخبار و مقالات طراحی سایت استفاده از نقشه سایت برای بهینه سازی موتورهای جستجو

استفاده از نقشه سایت برای بهینه سازی موتورهای جستجو

استفاده از نقشه سایت برای بهینه سازی موتورهای جستجو

با وجود اینکه نقشه سایت سالهاست به عنوان یکی از مهمترین قسمت های یک وب سایت برای بهینه سازی موتورهای جستجو به شمار می رود، هنوز کاربرانی وجود دارند که دقیقاً نمی دانند نقشه سایت چیست؟ و در بر گیرنده چه مواردی است.

با وجود اینکه نقشه سایت سالهاست به عنوان یکی از مهمترین قسمت های یک وب سایت برای بهینه سازی موتورهای جستجو به شمار می رود، هنوز کاربرانی وجود دارند که دقیقاً نمی دانند نقشه سایت چیست؟ و در بر گیرنده چه مواردی است.

در این مقاله ابتدا انواع نقشه سایت را معرفی می نماییم سپس به بررسی کاربرد آن در بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو می پردازیم.
به طور کلی دو نوع نقشه سایت وجود دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

1- نقشه سایت HTML:
صفحه ای که کاربران سایت آن را بازدید می کنند و معمولاً در قسمت پاورقی (Footer) صفحات سایت لینکی برای آن وجود دارد. این نوع نقشه سایت برای استفاده تمام کاربران طراحی شده است و شامل اطلاعات فهرست گونه ای از مطالب موجود در سایت جهت سهولت کاربران در استفاده از سایت می باشد.

2- نقشه سایت XML:
صفحه ای که موتورهای جستجو آن را می بینند (که از نظر بهینه سازی موتورهای جستجو نیز بسیار مهم است) و حاوی کدهای XML می باشد. این فایل توسط برنامه های کامپیوتری و موتورهای جستجو قابل پردازش است.

در بیشتر موارد داشتن هر دو نوع نقشه سایت برای موفقیت یک وب سایت اهمیت دارد.
استفاده از نقشه سایت برای کاربران چه اهمیتی دارد؟
کاربرانی که دوست ندارند اطلاعات خود را در سایت بگردند، معمولاً در صورت نیافتن اطلاعات مورد نظرشان در صفحه اول، به سراغ نقشه سایت می روند.
از طرفی خیلی از کاربران ترجیح می دهند به جای مشاهده یک صفحه خطای 404، صفحه ای را مشاهده نمایند که علاوه بر ارائه پیغام خطا، کاربر را به صفحه نقشه سایت هدایت نماید. این عمل نه تنها کاربران را از گمراهی بیرون می آورد، بلکه برای موتورهای جستجو نیز قابل درک است.

فقط باید توجه داشت که همیشه نقشه سایت خود را به روز نگهدارید زیرا یک نقشه سایت قدیمی که به اطلاعات نادرست و یا اشتباه ارجاع داده میشوند؛ برای کاربران بسیار ناخوشایند است.

نقشه سایت برای موتورهای جستجو چه اهمیتی دارد؟
بیشتر موتورهای جستجو برای دسترسی به سایت ابتدا به فایل نقشه سایت XML مراجعه می نمایند و در صورت عدم وجود آن به ناچار صفحات سایت شما را از روی متن و لینک های موجود در سایت ارزیابی می نمایند.

همچنین نقشه سایت با داشتن اطلاعاتی راجع به آخرین تاریخ به روز رسانی صفحات، اطلاعات دقیق تری را از به روز بودن صفحات سایت در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهد و از لحاظ بهینه سازی موتورهای جستجو SEO حائز اهمیت است.

نتیجه گیری
نقشه سایت حاوی اطلاعاتی کلی راجع به محتوای سایت و مکان قرارگیری آنها می باشد که استفاده از آن هم از لحاظ بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) اهمیت دارد و هم به کاربران در جهت یافتن سریعتر اطلاعات مورد نظرشان در سایت کمک می کند.