wait please
شکیبا باشید
صفحه اصلی آرشیو اخبار و مقالات طراحی سایت 10 ترفند برای جستجوی حرفه‌ای در گوگل!

10 ترفند برای جستجوی حرفه‌ای در گوگل!

10 ترفند برای جستجوی حرفه‌ای در گوگل!

حتماً زمانی که در اینترنت به گشت و گذار مشغول هستید سری به جستو جوگرهای اینترنتی زده اید و به همین منظور بارها به گوگل مراجعه کرده اید. اگر در بین این اطلاعات موفق نشده اید مطلب مورد نظر خود را بیابید، لازم است فراتر از معمول جستوجو و از دیگر قابلیت های کلیدی گوگل نیز استفاده کنید. اگر مایلید بیشتر درباره توانمندی های گوگل بدانید، با ما همراه باشید.

10 ترفند برای جست و جوی حرفه ای در گوگل
حتماً زمانی که در اینترنت به گشت و گذار مشغول هستید سری به جستو جوگرهای اینترنتی زده اید و به همین منظور بارها به گوگل مراجعه کرده اید. اگر در بین این اطلاعات موفق نشده اید مطلب مورد نظر خود را بیابید، لازم است فراتر از معمول جستوجو و از دیگر قابلیت های کلیدی گوگل نیز استفاده کنید. اگر مایلید بیشتر درباره توانمندی های گوگل بدانید، با ما همراه باشید.

از ابزارهای داخلی گوگل استفاده کنید.
اگر گوگل را به خوبی می شناسید حتما می دانید که قابلیتهای فراوانی در خود دارد که انجام بسیاری از امور روزمره را ساده کرده است، از رسم نمودارهای ریاضی و تبدیل واحدهای اندازه گیری گرفته تا نرخ برابری ارزهای جهانی، ساعت بین المللی، وضعیت آب و هوا و معانی لغات. برای دسترسی به این قابلیتها نیاز به هیچ کد یا دستور خاصی نیست، به عنوان مثال برای اطلاع از زمان انتشار یک بازی ویدئویی خاص تنها عبارت release date (به معنی تاریخ عرضه) را در کنار نام بازی بیاورید.

نتایج جست و جو را متمایزتر کنید
به راستی گشتن در بین متونی که در صفحه نتایج جستو جو ظاهر می شود، کار دشواری است. خوشبختانه، با استفاده از برخی کدهایی که کاربران تهیه کرده اند، می توان این مشکل را حل کرد؛ به کمک قابلیت Faviconize می توان در کنار نتایج جست وجو، یک نشانه کوچک گرافیکی از سایتها را نمایش داد و به سادگی وب سایت ارجاع شده را تشخیص داد.

پیمایش بی انتها در بین نتایج جست و جو
اگر می خواهید نتایج جست و جوهای خود در گوگل را به طور تمام عیار بررسی کنید، لازم است در بین صفحات نمایش داده شده، حسابی پیمایش کنید. به گزارشlifehacker ،برای نیل به این مهم، از اسکریپت Autopagerize استفاده کنید تا تمام نتایج جست و جو در یک صفحه بیاید و تنها با پیمایش به پایین، به دیگر موارد نیز دسترسی پیدا کنید و از کلیک روی شماره صفحات یا دکمه های «قبلی» و «بعدی» رهایی یابید. این اسکریپت روی فایرفاکس، سافاری و کروم قابل اجراست.

حافظه کش گوگل را تقویت کنید
گاه پیش می آید روی یکی از نتایج جست و جو کلیک می کنید، اما صفحه مربوطه دیگر وجود ندارد! شاید این مشکل به دلیل ایراد فنی موقتی در سایت یا از بین رفتن آن به وجود آمده باشد. در همه حال با استفاده از قابلیت کش گوگل (Google Cache) این اجازه را خواهید داشت تا نسخه ذخیره شده ای را از این صفحه روی سرورهای گوگل ملاحظه کنید. البته، اگر بخواهید لینکهای موجود در آن صفحه را دنبال کنید به مشکل بر می خورید، برای رهایی از این مورد اسکریپت Google Cache Comeback را دریافت کنید. به گزارش zoomit، با استفاده از این قابلیت می توانید برای همیشه از مواجهه با خطای 404 خلاص شوید و به نسخه ذخیره شده این صفحات دسترسی پیدا کنید.


سایت های مزاحم را حذف کنید
هیچ چیز بدتر از مواجهه با سایتهای تقلبی در نتایج جست و جو نیست، صفحاتی که بازدیدکنندگان را به تبلیغات خود هدایت می کند! اگر به سایتی برخوردید که محتوای درست و حسابی ندارد، می توانید با زدن دکمه «بازگشت» به صفحه نتایج گوگل بازگردید و روی لینک «Block» کلیک کنید تا این سایت از فهرست نتایج حذف شود. همچنین با استفاده از افزونه هایی نظیر Personal Blocklist، فهرست بلندبالایی از این سایتهای مزاحم تهیه کنید و خود و اطرافیانتان را از آن ها در امان نگاه دارید.

قابلیت های آزار دهنده گوگل را خاموش کنید
آیا از قابلیتهای جدید جست و جوی شخصی گوگل و پنجره پیش نمایش نتایج جست و جو خوشتان نمی آید؟ می توانید این ابزارهای تازه را داخل بخش تنظیمات حساب کاربری خود در گوگل غیر فعال کنید. برخی از قابلیتهای جدید نیز تنها با افزودن اسکریپتهای اضافی یا افزونه هایی نظیر AbBlock قابل رفع و رجوع است. با این وجود، فرقی نمی کند از کدام بخش گوگل خوشتان نمی آید، چرا که می توانید با چند جست و جوی ساده، راه حل خلاصی از آنها را پیدا کنید!

نتایج جست و جوها را هایلایت کنید
به طور قطع پس از انجام جست و جو در گوگل و هدایت شدن به صفحات گوناگون اینترنتی، دوست دارید بدانید کلمات کلیدی مد نظر شما در کجای این صفحات قرار گرفته موضوعی که تنها با زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl+F میسر است. از این پس می توانید با استفاده از قابلیت Google Quick Scroll به سادگی این مهم را محقق کنید. تنها کافی است این افزونه را در مرورگر گوگل کروم نصب کنید تا کلمات کلیدی جست و جو شده در تمام صفحات اینترنتی به دست آمده، هایلایت (برجسته) شود.
از عملگرهای پیشرفته استفاده کنید

به احتمال قوی می دانید برای جست و جوی چندین کلمه کلیدی، استفاده از عملگر AND کاربردی است، اما آیا چیزی درباره دیگر عملگرهای پیشرفته شنیده اید؟ برای مثال، می توانید برای جست و جو در وب سایتی خاص، از عبارت site: استفاده کنید، یا برای نادیده گرفتن وب سایتهای دیگر از عبارت –site: بهره ببرید یا حتی برای جست و جوی 2 کلمه کلیدی نزدیک به یکدیگر از عبارت around کمک بگیرید.


افزودن جست و جوگرهای شخصی به مرورگر وب
اگر می خواهید جست و جوی خود در گوگل را تسریع کنید، می توانید با چند ترفند ساده، کادر نشانی (آدرس بار) مرورگر را به نحوی تنظیم کنید که بدون نوشتن عملگری خاص، از کلمات کلیدی و تنظیمات شخصی آن بهره مند شود. برای مثال برای جست وجو در سایتی خاص، تاریخ معین آن را از پیش آماده کنید.

چه زمانی نباید به گوگل مراجعه کرد
گوگل با وجود همه مزیتهایش گاهی اوقات نمی تواند نیاز ما را آن طور که باید و شاید رفع کند. اگر به دنبال مورد بسیار خاصی هستید، می توانید به جست و جوگرهای کمتر شناخته شده یا حتی رقبایی چون یاهو و بینگ سری بزنید.

منبع : زومیت