wait please
شکیبا باشید
صفحه اصلی آرشیو اخبار و مقالات طراحی سایت تغییرات آینده وب

تغییرات آینده وب

تغییرات آینده وب

هنوز چیزی از سال جدید میلادی نگذشته، برنامه‌نویسان و طراحان وب با ارائه مقالات و نظریه‌ها، در مورد شیوه و روند طراحی وب در سال 2010 و نوآوری‌هایی که باید در این سال انجام شود صحبت کرده‌اند. این برنامه‌نویسان معتقدند با توجه به پتانسیل وب، باید هرچه سریع‌تر کارآمدی آن را بالا برد. بنابراین نگاهی می‌اندازیم به این که چه‌چیزهایی در سال جدید اینترنت و وب را سر و شکل می‌دهند.

تغییرات آینده وب

هنوز چیزی از سال جدید میلادی نگذشته، برنامه‌نویسان و طراحان وب با ارائه مقالات و نظریه‌ها، در مورد شیوه و روند طراحی وب در سال 2010 و نوآوری‌هایی که باید در این سال انجام شود صحبت کرده‌اند. این برنامه‌نویسان معتقدند با توجه به پتانسیل وب، باید هرچه سریع‌تر کارآمدی آن را بالا برد. بنابراین نگاهی می‌اندازیم به این که چه‌چیزهایی در سال جدید اینترنت و وب را سر و شکل می‌دهند.

استفاده از ‌CSS3, HTML5 و ‌‌فونت‌ها به‌عنوان یک سرویس

استفاده از ‌ CSS3, HTML5 و فونت‌ها به‌صورت سرویسی مانند ‌Typekit‌ که به مرورگرها امکان پشتیبانی از قانون ‌CSS@font-face‌ را می‌دهد، استفاده از فونت‌های دلخواه بدون نیاز به نصب را به‌طراح می‌دهد و این آزادی بیشتری برای طراحان به ارمغان می‌آورد. ‌ ‌

CSS3 برای شکل دادن به محتویات وب امکانات جدید و جالب توجهی در اختیار برنامه‌نویس قرار داده‌است. از پس‌زمینه‌های چندگانه روی عناصر صفحه گرفته تا توانایی بهتر در انتخاب و شکل دادن به عناصر به‌شکلی اختصاصی‌تر، رنگ‌های متحرک مستقل از گرافیک‌های ایستا و پیشرفت‌های مستقل ساده‌تر مانند پشتیبانی از گوشه‌های چرخان بدون نیاز به تکنیک‌های پیچیده درهای غلتان یا جاوااسکریپت.

‌HTML5‌، آرام ولی مطمئن درحال تغییر دادن راه نشانه‌گذاری صفحه‌ها است. این زبان ما را به هدف نهایی وب سمانتیک نزدیک می‌کند، امکان پشتیبانی از چندرسانه‌های با فرمت باز، مثل ویدیو و صدا را می‌دهد و راه‌های بهتری را برای همگام شدن با محتوای یک وب‌سایت به ما نشان می‌دهد.

تغییر دیگری که طراحان وب آرزوی داشتن آن را داشتند، این بود که بتوانند از هر فونتی در صفحه وب استفاده کنند بدون این‌که از جایگذاری عکس پس‌زمینه ‌CSS‌ یا جاوااسکریپت و فلش استفاده کنند. توسعه ابزاری مثل ‌Typekit‌ و پشتیبانی از قانون ‌@font-face‌، سازندگان سایت را قادر به استفاده از رنج وسیع‌تری از فونت‌ها در طراحی‌هایشان می‌کند.

راه‌های وب‌‌‌گردی
منظره مرورگری با مرورگرهای وب بهتر و سریع‌تر مثل گوگل کروم، فایرفاکس، سافاری و اپرا، زنده و خوب است. کاربران وب با گزینه‌های زیادی روبرو هستند که از عرصه رقابت موفق بیرون‌آمده‌اند. البته این مساله برای توسعه‌دهندگان، پردغدغه و برای مشتریان خوب است.

همه مرورگرها با تمام قوا در جنگ مرورگرها شرکت کرده‌اند. این جنگ هیچ شباهتی با رقابت‌های گذشته در اینترنت ندارد، جایی‌که اینترنت اکسپلورر بقیه مرورگرها را به‌راحتی در رقابت کنار می‌زد. ولی ‌IE‌ در رقابت‌های اخیر تبدیل به یک رقیب ضعیف شده‌است.

ولی تغییرات در جستجو در اینترنت فقط به‌رقابت مرورگرها محدود نشده‌است. محتوای وب خلاصه شده است و برای وب‌گردی دیگر لازم نیست فقط پشت میز بنشینید. گوشی‌های هوشمند رایج شده‌اند، تلویزیون‌ها می‌توانند به اینترنت وصل شوند، کنسول‌هایی مثل ‌3 PS‌ و نت‌بوک‌ها و دستگاه‌های موبایل مثل آیفون و ‌Droid‌، در صفحه‌ای کوچک‌تر از لپ‌تاپ‌های سنتی وب را به کاربران خود می‌دهند.

علاوه‌براین مرورگرها نیز درحال تغییر هستند. گوگل کروم، موتور ‌WebKit‌ را ارائه داد. موتور طرح‌بندی که بخشی از ویژگی‌های ‌HTML5‌‌ و CSS3‌ را دارا بود و برای کامپیوترهای ویندوزی طراحی شده بود که بهتر از درگاه سافاری اپل روی ویندوز جواب داد. این موتور، هنوز یک هدف به‌شمار می‌آید. با حرکت گوگل برای گرفتن 10% از بازار در یکی دو سال آینده، کاربران به‌زودی به‌سمت این مرورگر حرکت می‌کنند. با تغییر مرورگرها،کار ‌IE‌ سخت شده است ولی امکان موفقیت آن در سال جاری وجود دارد. در آلمان موزیلا فایرفاکس تقریبا بازار ‌IE‌ را کساد کرده است.

وضعیت دیدن وب‌سایت‌ها در رسانه‌های دیگر نیز درحال تغییر شدن و بهتر شدن است. این سوال همواره پیش می‌آید که آیا وب‌سایت شما نگارش تلفن همراه دارد؟ در صفحه‌های نمایش بزرگ به‌چه صورت خواهد بود، صفحه‌های نمایش کوچک وب‌سایت را چطور خواهند دید؟

رسانه جمعی
هیچ‌کس نمی‌تواند منکر این قضیه شود که سال 2009، سال بزرگی برای رسانه جمعی بود. مثلا توییتر به روابط عمومی اداره‌ها هم راه یافت. بدیهی است که این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

رشد پایگاه‌هایی مثل توییتر و فیس‌بوک، وب را به سمت اجتماعی‌تر شدن پیش برد. تغییرات بزرگ قطعا در رسانه جمعی رخ خواهند داد.

جاوااسکریپت
خود CSS3‌ و ‌HTML5‌‌ می‌خواهند جای جاوااسکریپتی را بگیرند که فلش را برای حمله انتخاب کرده است. این اتفاق، باعث می‌شود اجرای نرم‌افزارهای تحت وب آسان‌تر باشد و بدون نیاز به افزونه‌ای برای یک مرورگر بتوان وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارها را بهتر، مفیدتر و زیبا‌تر دید. ‌ ‌

جاوااسکریپت قدم در محدوده‌ای گذاشت که پیش از این با فلش به آن دسترسی داشتیم. مثل بازی‌های تعاملی با کاربر و مصورکردن داده‌ها به‌صورت تعاملی و کامل. این فناوری می‌تواند راه بسیار ساده‌تری را برای واسط‌های قوی و از نوع فلش فراهم کند.
استفاده از نرم‌افزار به‌عنوان یک سرویس
مدل‌های شغلی استفاده از نرم‌افزار به‌عنوان یک سرویس ‌(SaaS)‌ سال‌های زیادی منتظر ارائه بودند. بهترین ‌SaaS‌ها مثل محصولات ‌Singals37‌ و ‌Google Enterprise‌ امروزه به‌سرویس‌های معمول بدل شده‌اند.

رقابت خیلی سخت شده‌است! فناوری‌ها راحت‌تر و با هزینه کمتر در دسترس هستند که به افراد کوچک امکان مبارزه با افراد بزرگتر را می‌دهند. در سال جاری، خواهیم دید که این رقابت افزایش می‌یابد و جای امیدواری دارد که خلاقیت در نرم‌افزارهای تحت وب افزایش داشته باشد.

منبع : سایت ترفندستان