wait please
شکیبا باشید
صفحه اصلی آرشیو اخبار و مقالات طراحی سایت آسیب‌پذیرترین مرورگر سال ۲۰۱۴ کدام محصول است؟

آسیب‌پذیرترین مرورگر سال ۲۰۱۴ کدام محصول است؟

آسیب‌پذیرترین مرورگر سال ۲۰۱۴ کدام محصول است؟

بازار مرورگر‌ها، بازاری رقابتی است که سه بازیگر اصلی را در خود جای داده است: فایرفاکس؛ گوگل کروم و اینترنت اکسپلورر. البته بازیگران بزرگ دیگری همچون Opera و Safari نیز در این میان هستند، ولی بی‌گمان میزان استفاده از این مرورگر‌ها به اندازه موارد پیش‌گفته نیست. اما در حالی که این مرورگر‌ها برای استفاده کاربران رایگان هستند، اشتباه نکنید؛ پای پول زیادی در میان است! وقتی کاربری یکی از این مرورگر‌ها را ‌نصب ‌و از آن بهره‌برداری می‌کند‌، موتور جستجو‌ پیش‌فرض موجود‌ روی این مرورگر، راه اصلی کسب درآمد است؛ برای نمونه، آیا می‌دانستید که شرکت موزیلا، سالانه از گوگل برای استفاده از حقوق فایرفاکس به عنوان مرورگر اصلی و موتور جستجو‌ گوگل در آن میزان ۳۰۰ میلیون دلار دریافت می‌کند.

بازار مرورگر‌ها، بازاری رقابتی است که سه بازیگر اصلی را در خود جای داده است: فایرفاکس؛ گوگل کروم و اینترنت اکسپلورر. البته بازیگران بزرگ دیگری همچون Opera و Safari نیز در این میان هستند، ولی بی‌گمان میزان استفاده از این مرورگر‌ها به اندازه موارد پیش‌گفته نیست. اما در حالی که این مرورگر‌ها برای استفاده کاربران رایگان هستند، اشتباه نکنید؛ پای پول زیادی در میان است! وقتی کاربری یکی از این مرورگر‌ها را ‌نصب ‌و از آن بهره‌برداری می‌کند‌، موتور جستجو‌ پیش‌فرض موجود‌ روی این مرورگر، راه اصلی کسب درآمد است؛ برای نمونه، آیا می‌دانستید که شرکت موزیلا، سالانه از گوگل برای استفاده از حقوق فایرفاکس به عنوان مرورگر اصلی و موتور جستجو‌ گوگل در آن میزان ۳۰۰ میلیون دلار دریافت می‌کند؟!
دلیل اصلی این کار گوگل این است که نه تنها این رقم را جبران می‌کند، بلکه حتی از قبل استفاده از موتور جستجو‌‌ گوگل بر ‌این مرورگر و در نتیجه دسترسی به حجم بیشتری از مخاطبان برای تبلیغات چیزی بیشتر از آن هم نصیب گوگل خواهد شد.
اما صرف‌نظر از این محاسبات و مراودات اقتصادی بین شرکت‌ها، یکی از مهم‌ترین اقداماتی که تولید کنندگان و طراحان این سه مرورگر اصلی باید هموراه به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند، امنیت مرورگر‌هاست، زیرا هیچ کاربری از مرورگر نا‌امن هر چقدر هم‌ دارای امکانات باشد، استفاده نخواهد کرد.
بنا بر گزارش منتشره از سوی ‌شرکت امنیتی «Bromium»، در نیمه نخست سال میلادی جاری، یعنی ۲۰۱۴ مروگر اصلی مایکروسافت یعنی IE آسیب‌پذیر‌ترین مرورگر در بین این سه رقیب بزرگ بوده است. این گزارش اشاره کرده‌ که مرورگر IE طی نیمه نخست ۲۰۱۴ مرورگر IE بیشترین وصله و پینه را در این مدت داشته و جالب آنکه بیش از همه، مرورگر‌های دیگر نیز مورد نفوذ و هک واقع شده است.
‌نمودار،‌ نشانگر میزان آسیب‌پذیری محصولات مشخص شده است. میله‌های آبی، نمایانگر میزان آسیب‌پذیری در سال ۲۰۱۳ و میله‌های قرمز، نشانگر آسیب‌پذیری‌ها در سال ۲۰۱۴ است.
همان گونه که مشخص است، میزان آسیب‌پذیری IE در سال ۲۰۱۴ نه تنها نسبت به سال گذشته افزایش یافته، بلکه فاصله زیادی از سایر نرم‌افزار‌ها و محصولات دیگر نیز دارد.
نکته مهم‌تر اینکه میله آبی نمایانگر میزان آسیب‌پذیری‌ها در کل سال ۲۰۱۳ است، در حالی که میله قرمز، تنها نشانگر میزان آسیب‌پذیری‌ها در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۴ است. در نتیجه تا پایان سال باید منتظر آسیب‌پذیری‌های بیشتری از IE نیز باشیم.
اما چرا IE در صدر جدول آسیب‌پذیری قرار گرفته است؟ یکی از دلایل اصلی این امر آن است که هنوز مایکروسافت IE سهم بزرگی ‌از بازار مرورگر‌ها را از آن خود کرده ‌و دلیل دیگر آنکه هنوز میراث IE همچون نسخه ۶ آن ‌روی بسیاری از سیستم‌عامل‌های ویندوز مانند XP در حال فعالیت است که مشخصاً ‌امنیت بالایی ندارند.
نکته اینکه در حالی که باید به سرعت و امکانات مرورگر محبوب خود نگاه می‌کنید، به هیچ وجه نباید از مسائل امنیتی مربوط به آن غافل شوید. مهم‌تر آنکه حتی در این زمینه به همه کارهای مرورگر خود نیز نباید اعتماد کنید و در کنار استفاده از یک مرورگر ایمن و نرم‌افزارهای امنیتی، خود با هشیاری تمام وب‌گردی خود را مدیریت کنید.

منبع : تابناک