wait please
شکیبا باشید
صفحه اصلی آرشیو اخبار و مقالات طراحی سایت دروغ گوگل، حقیقت زندگی امروز

دروغ گوگل، حقیقت زندگی امروز

دروغ گوگل، حقیقت زندگی امروز

دروغ اول آوریل چیست؟ به احتمال زیاد شما هم تا کنون در مورد دروغ سیزده یا دروغ اول آوریل شنیده اید یا ممکن است خودتان فریب برخی از بهترین ها را خورده باشد. سال پیش در همین زمان مقاله ای با عنوان ۵ نمونه تبلیغاتی استفاده از دروغ اول آوریل منتشر کردیم که در ابتدای آن اینچنین میخوانید.

دروغ اول آوریل چیست؟
به احتمال زیاد شما هم تا کنون در مورد دروغ سیزده یا دروغ اول آوریل شنیده اید یا ممکن است خودتان فریب برخی از بهترین ها را خورده باشد. سال پیش در همین زمان مقاله ای با عنوان ۵ نمونه تبلیغاتی استفاده از دروغ اول آوریل منتشر کردیم که در ابتدای آن اینچنین میخوانید.
روز دروغ آوریل (April fool’s day) در بسیاری از کشورها به عنوان یک روز ویژه با گفتن دروغ‌هایی به شوخی در اول آوریل گرامی داشته می‌شود. بیش ازشصت سال است که در ایران، گفتن دروغ سیزده نوروز، یا همان «دروغ اول آوریل» فرانسوی‌ها، از سوی چند روزنامه‌نگار ایرانی رواج پیدا کرده است. آغازماه آوریل یک روز پیش از سیزده نوروز می‌باشد، و این هم‌زمانی دست‌آویزی شد، که در سیزده نوروز که ویژه جشن، شادی و نیایش برای باران و باروری زمین است، تحت عنوان شوخی، دروغ های شاخدار سیزده بگویند.

 دروغ اول آوریل گوگل در سال ۲۰۰۴
گوگل و بسیاری از شرکت های بزرگ، هر سال با یک دروغ اول آوریل جدید سر و صدای تبلیغاتی مناسبی برای خود به راه می اندازند و در بسیاری موارد تا مدت ها مردم متوجه این دروغ های شاخدار نشده و فکر میکنند که ممکن است حقیقت داشته باشد.
در سال ۲۰۰۴ گوگل شرکتی شناخته شده بود و فعالیت های آن در روز اول آوریل موجب گشته بود تا مردم هر سال منتظر دروغی جدید و شگفت انگیز از این شرکت باشند. در آن سال دو دروغ اول آوریل از طرف شرکت گوگل منتشر شد، اولی مربوط به یک آگهی استخدام برای کار در ماه بود و دیگری به ارائه سرویس ایمیل رایگان از طرف یک موتور جستجو برای کاربران بود. تفاوت اصلی این سرویس ایمیل در میزان حجم مجاز کاربران بود که تا ۱۰۰۰ مگابایت افزایش می یافت! در واقع یک کاربر معمولی هیچ گاه نیازی به حذف ایمیل های قدیمی خود نخواهد داشت.
این شوخی یا دروغ اول آوریل خیلی زود رنگ حقیقت به خود گرفت و انقلابی در دنیای اینترنت بوجود آورد. در آن زمان سرویس ایمیل یاهو و سرویس Hotmail قویترین رقبا در این زمینه بودند و فضای ارائه شده توسط آنها برای هر کاربر خیلی کمتر از مقدار اعلام شده توسط گوگل بود. Georges Harik که در آن زمان مسئولیت پروژه بزرگ Gmail را برعهده داشت میگوید:
تا مدت ها بعد از راه اندازی سرویس Gmail برای عموم، نشریات با ما تماس میگیرفتندو میپرسیدند که آیا این همچنان یک شوخی یا دروغ اول آوریل است یا شما عملا در حال ارائه این سرویس هستید؟!

نمایی از محیط کاربری Gmail در شروع به کار آن البته دروغ اول آوریل گوگل یا همان، سرویس Gmail علاوه بر ارائه فضای مناسب به کاربران خود با بهبود رابط کاربری و سرعت بالای سرویس ایمیل همراه بود و برای اولین بار از سیستم jquery و Ajax در سرویس خود بهره برد، همچنین سرویس اشتراک هاست ابری نیز برای اولین بار در یک سرویس ایمیل رایگان بکار گرفته شد. اکنون با گذشت ۱۰ سال شاید کمتر کسی مشکلات سرویس های ایمیل در آن زمان را بخاطر داشته باشد.
ارائه Gmail نقطه عطفی در فعالیت شرکت گوگل در دنیای اینترنت بود و بسیاری آن را مهمترین عامل موفقیت گوگل در این سال ها در کنار موتور جستجوی این شرکت میدانند. یا گذشت ۱۰ سال و در سال ۲۰۱۴ دروغ اول آوریل دیگری از شرکت گوگل شنیده شده است که با توجه به بعید بودن آن ترس و دلهره ای را در دل وبمستران ایجاد کرده است.

دروغ اول آوریل یا تصمیمی جدی برای آینده؟
امسال بیش از۱۰ نمونه دروغ اول آوریل از طرف گوگل در فضای اینترنت منتشر شده است و در یکی از آنها که بصورت غیر رسمی و در فروم وبمستر گوگل منتشر گردیده است، اعلام شده که بخش مبارزه با اسپم گوگل تحت نظارت مت کاتس در نظر دارد الگوریتم جدیدی را با عنوان Cutts Cull فعالسازی کند که در صورت جریمه هر سایتی توسط این الگوریتم، تمامی صفحات ایندکس شده آن به یک باره و برای همیشه از نتایج گوگل حذف شده و هیچ راه بازگشتی برای سایت جریمه شده وجود نخواهد داشت!
این خبر بیش از آنکه به واقعیت نزدیک باشد به همان دروغ اول آوریل شبیه است ولی با توجه به سیاست های گوگل در دو سال اخیر و الگوریتم های گوناگون ارائه شده توسط آنها برای جریمه سایت ها، میتواند زنگ خطری برای وبمستران در سال ۲۰۱۴ باشد. اگر استانداردها و قوانین گوگل را تا امروز جدی نگرفتید بهتر است یک بازنگری کلی در روند کاری خود داشته باشید.

منبع : وبسیما