wait please
شکیبا باشید
صفحه اصلی آرشیو اخبار و مقالات طراحی سایت CDN چیست؟

CDN چیست؟

CDN چیست؟

 شبکه ارائه محتوا (CDN) نقطه اتصال یا مجموعه‌ای از شبکه‌های سروری است که کاربران مناطق متفاوت می‌توانند با استفاده از آن، اطلاعات را دانلود کنند. (معمولا منابع، محتوای استاتیک مثل عکس و جاوا اسکریپت است).  این نقاط اتصال در دنیا پخش هستند، پس هر چه شما از نظر جغرافیایی به این شبکه نزدیک تر باشید، پاسخ سریعتری دریافت کرده و مدت زمان دانلود شدن منبع نیز به علت کاهش دوره واکنش (latency)، کوتاه‌تر می‌شود. با اینکه CDN ها یک راه حل مناسب برای اکثر وب سایت‌هایی محسوب می‌شوند که به دنبال بهبود سرعت هستند، اما تمامی سایت‌ها الزاما به این سیستم نیازی ندارند. بهتر است شما اول نحوه عملکرد این سیستم را درک کرده و در نهایت، اگر فواید آن، ارزش هزینه کردن داشتند، از CDN استفاده کنید.

 شبکه ارائه محتوا (CDN) نقطه اتصال یا مجموعه‌ای از شبکه‌های سروری است که کاربران مناطق متفاوت می‌توانند با استفاده از آن، اطلاعات را دانلود کنند. (معمولا منابع، محتوای استاتیک مثل عکس و جاوا اسکریپت است).  این نقاط اتصال در دنیا پخش هستند، پس هر چه شما از نظر جغرافیایی به این شبکه نزدیک تر باشید، پاسخ سریعتری دریافت کرده و مدت زمان دانلود شدن منبع نیز به علت کاهش دوره واکنش (latency)، کوتاه‌تر می‌شود.

با اینکه CDN ها یک راه حل مناسب برای اکثر وب سایت‌هایی محسوب می‌شوند که به دنبال بهبود سرعت هستند، اما تمامی سایت‌ها الزاما به این سیستم نیازی ندارند. بهتر است شما اول نحوه عملکرد این سیستم را درک کرده و در نهایت، اگر فواید آن، ارزش هزینه کردن داشتند، از CDN استفاده کنید.

CDN چیست؟
CDN در واقع شبکه‌ای از سرورهاست که در مناطق جغرافیایی متفاوت پخش شده‌اند. هر نقطه اتصال (نود یا غده) CDN ( که به نام سرور لبه‌ای یا Edge Server نیز خوانده می‌شود)  محتوای استاتیک  سایت مثل عکس‌ها، CSS/JS  و سایر اجزای ساختاری را دریافت می‌کند.  اکثر زمان کاربران صرف بارگذاری این محتواها  می‌شود. پس بسیار منطقی است که ارائه این "اجزای ساختاری"  سایت در نقطه اتصال‌های متفاوت باعث افزایش سرعت بارگذاری سایت شود.

وقتی یک کاربر، درخواست دریافت اطلاعات سایت را می‌کند، نزدیک ترین سرور به کاربر، این محتوای استاتیک را به او ارائه می‌کند. این به معنای کمترین فاصله برای انتقال داده است. در نهایت، این باعث افزایش سرعت سایت می‌شود.

چرا من به یک CDN نیاز دارم؟
دلیل اصلی برای استفاده از CDN، بهبود تجربه کاربری از نظر سرعت است. همان طور که همه می‌دانیم، سرعت اهمیت بسیار زیادی دارد.

ارائه تجربه کاربری هر چه بهتر، اهمیت زیادی در جذب و حفظ کاربران و مشتریان شما دارد.

 ممکن است وب سایت، در منطقه‌ای خاص هاست شود، اما اکثر کاربران آن در منطقه جغرافیایی کاملا متفاوتی قرار داشته باشند. برای مثال ممکن است سایت شما در ایران هاست شده باشد. اگر کاربران شما در نزدیکی شما باشند، سرعت سایت بسیار بالا میرود، اما اگر کاربران شما در اروپا قرارداشته باشند، سرعت آنها به اندازه مورد قبلی نخواهد بود.

اما در زمان استفاده از CDN،  کاربران اروپایی نیز می‌توانند بسیار سریع تر محتوای استاتیک سایت را از نزدیک‌ترین سرور دانلود کنند.

 یک CDN جهانی می‌تواند به کاربران  اجازه دهد، اطلاعات استاتیک را از نزدیک‌ترین نقطه دانلود کنند.  به جای اینکه فاصله ایران تا اروپا را  طی کنند، کاربران به سرور نزدیک خود متصل شده و همان داده را دریافت می‌کنند. این کار باعث کاهش مدت زمان عکس العمل شده و در نهایت سرعت بارگذاری سایت بیشتر می‌شود.

CDN ها نه تنها باعث افزایش سرعت و تجربه کاربری بهتر می‌شوند، بلکه به پیشگیری از کرش شدن سایت در زمان افزایش سریع ترافیک نیز کمک می‌کنند. CDN ها باعث بهبود توزیع پهنای باند در بین چندین سرور می‌شوند. این مسئله باعث می‌شود  سرور، ترافیک قابل کنترل دریافت کند.

CDN ها یک مسئله الزامی نیستند
اکثر کاربرانی که سایت خود را از طریق سرور GTmetrix تحلیل می‌کنند، پیشنهاد چرا بهتر است از شبکه ارائه محتوا(CDN یا همان Content Delivery Network) استفاده کنیم؟ را مشاهده خواهند کرد. این باعث می‌شود بسیاری از سایت‌ها باور کنند که این پیشنهاد هم ارزش "کاهش حجم CSS/HTML" یا "مشخص کردن ابعاد عکس" است.

CDN یک نوع بهینه‌سازی سطح پیشرفته است.  این به معنای اصلاحاتی مثل تغییر تنظیمات سرور یا اصلاحات کدهای کوچک نیست. CDN ها خدمات ارزش افزوده است، هزینه بر بوده و استفاده از آن به اهداف، اولویت‌ها و بودجه شما بستگی دارد.

آیا CDN به بهبود عملکرد سایت کمک می‌کند؟ بلی

آیا CDN برای تمامی وب سایت‌ها الزامی است؟ خیر

سایت من در ایران هاست می‌شود وقتی تمامی کاربران من از ایران هستند نیازی به استفاده از CDN دارم؟ خیر

شما می‌توانید بدون CDN نیز سرعت بالایی در سایت داشته باشید. اما CDN می‌تواند سرعت کار را افزایش دهد.

در و ب سایت‌های دارای ترافیک بالا،  و وب سایت‌هایی که هدف جدی را دنبال کرده و از پرداخت هزینه برای ایجاد بهترین تجربه احتمالی، واه‌ه ای ندارند، CDN می‌تواند بخشی الزامی از استراتژی بهینه‌سازی باشد.
 

اجرا
شاید به نظر برسد که تنظیم یک CDN برای سایت شما، کاری بسیار مشکل است (بعضی اوقات، بسته به اندازه و پیچیدگی سایت، این طور است) اما برای اکثر وب سایت‌ها، اجرای یک CDN، کاری بسیار ساده خواهد بود. تنها شما باید به CDN اعلام کنید کدام فایل‌ها (معمولا منابع استاتیک) به سرور نیاز دارند. سپس شما باید سایت خود را طوری تنظیم کنید تا  درخواست خود را برای آن فایل‌ها به CDN  ارسال کند.

هزینه
اکثر CDN ها، خدمات پولی ارزش افزوده هستند و می‌توانند از هزینه‌های بسیار گران  برای تنظیمات وب سایت شرکتی و پیشرفته تا هزینه‌های کم و دارای هزینه اثربخشی در وب سایت‌های کوچک متفاوت باشند.

همین طور، هزینه CDN به پهنای باند، میزان پوشش منطقه، و یا امنیت و نیازهای SSL نیز بستگی دارد. برای مثال، اگر اکثر کاربران شما از آمریکای شمالی و اروپا هستند، شما نیازی به خرید نقطه اتصال در آسیا ندارید.

CDN ها با قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شوند و هر کسی با هر بودجه‌ای می‌تواند از آنها استفاده کند.
 

منبع : دیجی سئو