wait please
شکیبا باشید
صفحه اصلی آرشیو اخبار و مقالات طراحی سایت نکاتی برای سئوی صفحات بی پایان

نکاتی برای سئوی صفحات بی پایان

نکاتی برای سئوی صفحات بی پایان

استفاده از تکنیک صفحات بی پایان یا infinite scrolling مزایا و معایب خاص خودش را دارد. در این مقاله قصد داریم نکاتی را در مورد سئوی صفحات بی پایان و تفاوت های آن با صفحات عادی به شما معرفی کنیم. استفاده از تکنیک infinite scrolling جذابیت و زیبایی سایت شما را دوچندان خواهد کرد، این روش در سایت های بزرگ و شناخته شده ای مانند پینترست و فیسبوک نیز بکار گرفته میشود. ولی آیا روبات های گوگل نیز قدرت درک محتویات این صفحات را بخوبی دارند.

استفاده از تکنیک صفحات بی پایان یا infinite scrolling مزایا و معایب خاص خودش را دارد. در این مقاله قصد داریم نکاتی را در مورد سئوی صفحات بی پایان و تفاوت های آن با صفحات عادی به شما معرفی کنیم.
تفاوت صفحات بی پایان و صفحه بندی مطالب
استفاده از تکنیک infinite scrolling جذابیت و زیبایی سایت شما را دوچندان خواهد کرد، این روش در سایت های بزرگ و شناخته شده ای مانند پینترست و فیسبوک نیز بکار گرفته میشود. ولی آیا روبات های گوگل نیز قدرت درک محتویات این صفحات را بخوبی دارند؟
در صفحات بی پایان با رسیدن کاربر به پایین صفحه، مطالب بیشتر یا بصورت اتوماتیک و یا با فشردن یک دکمه نمایش داده میشوند ولی در بسیاری موارد روبات های گوگل قابلیت درک آن را نداشته واگر گوگل نتواند محتویات صفحه شما را درک کند شانس شما در جذب بازدیدکننده و حضور در نتایج جستجو کاهش خواهد یافت. نکات ارائه شده در این مقاله برگرفته از آموزش جان مولر بعنوان یکی از مدیران گوگل در مورد سئو صفحات بی پایان می باشد. جان مولر پیشنهاد میدهد که صفحات بی پایان سایت شما باید دارای سیستم کدنویسی مشخصی باشند که در عمل مطالب شما را بصورت صفحه بندی شده و با ظاهر صفحات بی پایان نمایش دهد.

نکات سئو برای صفحات بی پایان
در این روش کلیه صفحات باید بصورت مجزا قابلیت دسترسی داشته باشند و در غیر اینصورت روبات های گوگل تنها نتایج نخست را مشاهده خواهند کرد. همچنین یک نوشته یا مطلب تنها باید در یکی از صفحات شما وجود داشته باشد و تکرار مطلب آخر یک صفحه بعنوان مطلب نخست صفحه بعدی امری اشتباه است.
۱- استراتژی ارائه مطالب

2- آدرس دهی صحیح صفحات
نحوه آدرس دهی هر مطلب در صفحه باید به گونه ای باشد که اطلاعات اساسی و ضروری را شامل شود و با گذشت زمان این نحوه آدرس دهی تغییر نکند. بعنوان مثال استفاده از تاریخ در آدرس به گونه ای مانند لینک زیر صحیح نمی باشد:

example.com/category/page.php?name=fun-items&days-ago=3

هر بخش از صفحه باید بصورت مجزا نیز قابل دسترسی باشد، یعنی اگر کاربر مستقیما آدرس صفحه دوم مطالب شما در مرورگر وارد نمود به مطالب موجود در آن راهنمایی گردد. نحوه آدرس دهی مناسب صفحات و مطالب در تکنیک صفحات بی پایان میتواند به شکل های زیر باشد:

• example.com/category?name=fun-items&page=1
•  example.com/fun-items?lastid=567

صفحه بندی صفحات باید با استفاده از تگ های rel=next و rel=prev و در بخش < head> تعریف گردد، استفاده از این تگ ها در< body> برای کاربران مشکلی ایجاد نخواهد کرد ولی روبات های گوگل قابلیت درک صفحه بندی شما را نخواهند داشت. زیرا فرض را براین خواهند گذاشت که این تگ ها میتوانند توسط کاربران در صفحه شما ایجاد شده باشند ولی بخش < head> تنها توسط مدیر سایت قابل دسترسی است.
3- سایت خود را بررسی و بازبینی کنید
بعنوان یک کاربر وارد صفحه بی پایان خود شوید و کاربری آن را مورد بررسی قرار دهید، آیا کاربران سایت شما میتوانند به راحتی مطالب مورد نظر خود را پیدا کنند؟
مطمئن شوید که صفحات ایجاد نشده خطای ۴۰۴ را بدرستی ارسال میکنند، بعنوان مثال اگر آدرسی مانند example.com/category?name=fun-items&page=999 که نمایانگر صفحه شماره ۹۹۹ است توسط کاربر فراخوان شد با خطای ۴۰۴ مواجه گردد.

منبع : وبسیما